Kwietniowe spotkanie DKK w Rytlu

Dodane przez gck - pt., 29/04/2022 - 11:04
Kwietniowe spotkanie DKK w Rytlu

 

Kwietniowe spotkanie DKK w Rytlu

W ubiegłym tygodniu w czwartek 21.04.2022 r. podczas spotkania DKK w Rytlu rozmawialiśmy o książce Josepha Hellera pt.: „Paragraf 22”, groteskowej i dość zabawnej opowieści o lotnikach z amerykańskiej eskadry bombowej we Włoszech.

Joseph Heller swoją powieść utrzymuje w poetyce czarnego humoru, wyśmiewa mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu, ukazuje bezsens wojny, że w trakcie wojny żołnierze są tylko pionkami w rękach dowódców wykorzystywani również do ich prywatnych celów. Przedstawia antywojenny wydźwięk i próbę ukazania groteskowości i absurdu wojny.

Książkę czytałoby się bardziej przyjemniej gdyby nie jej forma chaosu wprowadzona przez autora. Skaczemy do przodu to się cofamy, gdyż któryś z bohaterów przypomina sobie coś z przeszłości. Wielostronne ukazanie tych samych wydarzeń z życia bohaterów, nie trzymanie się chronologii, pozostawianie czytelnika z nowymi niepełnymi danymi irytuje nas podczas czytania ale jednocześnie powoduje, że powieść czyta się jednym tchem. Otwierając książkę w dowolnym miejscu natkniemy się na zdania, które zapewniają dobrą zabawę. Polecamy lekturę czytelnikom lubiącym tego typu humor.

Kolejne spotkanie zaplanowaliśmy na 17 maja 2022 roku o godzinie 17.00.

Omawiać będziemy książkę „Kajś. Opowieści o Górnym Śląsku” Zbigniewa Rokity, który w swoich opowieściach przybliży nam spostrzeżenia ze swoich poszukiwań śląskości. Zapraszamy do lektury i na spotkanie DKK.


Source URL: https://gck.czersk.pl/aktualnosc/gck-w-czersku-biblioteki/1456-kwietniowe-spotkanie-dkk-w-rytlu