Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Rytlu
Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Rytlu.
Klubowicze DKK w Rytlu spotkali się w kwietniu 26.04.2023 (środa). Tym razem rozmawialiśmy o dwóch książkach powieści Eleny Ferrante „Genialna przyjaciółka” oraz komiksie Krzysztofa Gawronkiewicza i Michała Kalickiego „Beneficio”
Elena Ferrante woli, aby książki broniły się same, dlatego tożsamość pisarki jest jedną z największych tajemnic światowego rynku wydawniczego. W Polsce ukazał się jej cykl neapolitański obejmujący cztery książki: „Genialna przyjaciółka”, „Historia nowego nazwiska”, „Historia ucieczki” oraz „Historia zaginionej dziewczynki”, a także wcześniejsze powieści: „Obsesyjna miłość”, „Córka” i książka dla dzieci „Zagubiona lalka”.
„Genialna Przyjaciółka” niezwykła opowieść o przyjaźni i dążeniu do wyrwania się z rzeczywistości zdominowanej przez biedę, ciemnotę i przemoc. Historia o trwającej sześćdziesiąt lat przyjaźni między dwoma kobietami.
Sześćdziesięcioletnia Elena Greco dowiaduje się, że Lila, jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa, zniknęła bez śladu. Elena przypuszcza, że Lila wprowadziła w swoje odwieczne pragnienie zniknięcia ze świata, w którym żyła, usunąwszy przedtem wszystkie ślady swojego istnienia. Chcąc znaleźć wytłumaczenie dla tego gestu, Elena postanawia opowiedzieć niezwykłą historię ich przyjaźni. I tu rozpoczyna się podróż w przeszłość, która przeniesie czytelnika w lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, na przedmieścia Neapolu.
„Genialną przyjaciółkę” możemy również obejrzeć w serialu telewizyjnym włosko-amerykańskim wyprodukowanym przez Wildside, Fandango oraz Umedia będącym adaptacją powieści pod tym samym tytułem.
„Beneficio” – to nie tylko nieistniejące miejsce, to historia, która w dobie łatwych pozornie podróży w najodleglejsze zakątki naszego globu może przytrafić się każdemu. Ta poetycka powieść przedstawiona w formie komiksu jest próbą udzielenia wymijającej odpowiedzi na kilka pytań związanych z zagadkami naszej rzeczywistości, nurtujących ambitniejszą, młodszą i starszą młodzież.
Klubowicze polecają „Genialną przyjaciółkę”, którą czyta się bardzo dobrze. Niektórych wciągnęła od pierwszych stron, a kilka osób przekonała do dalszego czytania dopiero po kilkudziesięciu. Podczas dyskusji o książce nasunął się temat lat osiemdziesiątych w Polsce. Natomiast komiks „Beneficio” poruszył temat podróży. Oczywiście nie zabrakło wspomnień i dyskusji na temat Neapolu
Kolejne spotkanie zaplanowaliśmy na 24.05.2023 (środa) na godzinę 16.30
Dyskutować będziemy na temat książki „Filip” Leopolda Tyrmanda.